wtorek, 31 sierpnia 2021

Zróżnicowany półmaraton w Jedlinie

 

Na ten bieg zapisałam się kiedy nikt jeszcze nie myślał o pandemii. A w mojej głowie nie pojawił się jeszcze pomysł na przebiegniecie 21 półmaratonów w 2021 roku. W międzyczasie wiele się wydarzyło ale tegoroczna edycja biegu doszła do skutku.

 


Do Jedliny Zdrój dojechałyśmy rano z numerami startowymi, które odebrałyśmy wcześniej we Wrocławiu. Z uwagi na obostrzenia sanitarne organizatorzy zmienili  formułę startów. Każdy zawodnik miał indywidualny pomiar czasu i można było startować o 8:0 rano do 11.00. Ja jako osoba biegająca dokładnie postanowiłam wyruszyć na trasę jak najszybciej. Z uwagi, że był to mój czwarty z kolei weekend ze startem w półmaratonie, a do tego byłam jeszcze przeziębiona postanowiłam poznać trasę dokładnie i nie spieszyć się zbytnio. 

A czekało nas wiele rozmaitych niespodzianek na trasie 21,4km z sumą przewyższeń 1875m (925/950). Bez zbędnego marudzenia ruszyłyśmy na start. Bez kolejek pojedynczo ruszaliśmy na trasę. 

 

Góry Wałbrzyskie trochę już poznałam biegając w nich treningowo. Nie są to giganty wysokości ale charakteryzują się ostrymi podejściami i takimi samymi zejściami. Dodatkowo w relatywnie krótkiej odległości znajduje się szereg szczytów, więc trasa to ciągły rolercaster góra dół. I tak też się zaczęło. Gdy po pierwszym kilometrze jednostajnym pod górę przebiegliśmy mostkiem na torami zaczęła się wspinaczka. Po kolei Wawrzyniak, Jedliniec, Jałowiec. Słonko prażyło jak marzenie mimo zapowiadanych deszczy. Potem odcinek zbiegu w dół ponownie w kierunku Jedliny i torów.

I tu na trasie spotkała mnie pierwsza niespodzianka gdyż … goniła mnie koparka. Dobrze, ze wykazałam się refleksem i zrobiłam fotkę. Wrażenie bezcenne, myślę, że kierowca miał większy ubaw ode mnie. Trasa na szczęście zostawiła drogę i szlakiem do góry .

Tam też czekała na nas jedna z wielu atrakcji trasy.  Tunel kolejowy pod Wołowcem łączący Jedlinę Zdrój i Wałbrzych. Tunel bez oświetlenia i na szczęście już bez torów więc biegło się lepiej. Czołówka obowiązkowa i niezbędna. Myślałam, że będzie bardziej mokro ale podłoże było dobre. Temperatura momentalnie spadła i w kompletnej ciemności pokonałam tak prawie 2km. Gdzieś w połowie tunelu czekała na nas lampa prosto w oczy i głośno grzmiąca niemiecka muzyka rockowa. Hmm doznanie ciekawe szczególnie w miejscu z taką historią. Niestety złotego pociągu nie było ale po tych 2 km ciemności inaczej rozumiem stwierdzenie – zobaczyć światełko w tunelu. Ja je zobaczyłam, nie był to pędzący pociąg a koniec tunelu. Chwilę dalej czekał pierwszy punkt odżywczy i nie wiadomo kiedy 9 km trasy miałam już za sobą.

 

Ruszyłam pod górę w kierunku Zamkowej Góry. Całe podejście słyszałam krzyki, nawoływania, prawie odgłosy bitwy. To cudowny doping przygotowany przez wojów, którzy czekali na nas na ruinach zamku. 


Zmotywowana okrzykami i widokiem mieczy ruszyłam ku najwyższemu punktowi na trasie czyli Borowej (853m). Prawie 3 km w górę, krok za krokiem aż oczom ukazała się wieża widokowa na szczycie.

 Kilkaset metrów dalej był punkt odżywiania. Uzupełniłam wodę i leciałam dalej. To już lub dopiero 14 kilometr trasy. A dalej znów było ciekawie. Kilka kilometrów  biegliśmy wzdłuż zbocza. Wąska ścieżynka. Po lewej zbocze góry,  po prawej spadek w dół. Dużo skupienia i uwagi. Słyszałam tylko kroki i oddechy biegaczy za mną. Bardzo ciężko było nawet przepuścić tych biegnących szybciej. Dla osób z lękiem wysokości ciekawy i wymagający odcinek.

Potem kilka ostrych zbiegów, gdzie nie wiadomo czego się łapać. Podziwiam tych co puszczają nogi na takich odcinkach. Ja jednak jestem panikara. Na 20 kilometrze ponownie przekroczyliśmy tory - tym razem innym mostkiem i już dały się słyszeć odgłosy mety. Ostatnie podejście i piękną łąką, gdzie odpoczywali już ci po finiszu ostatnie metry dzieliły nas od mety.

 

I jest radość z mety! Bo czego trzeba więcej?  Przecież biegam bo chcę i robię to dokładnie :-)

Dobra jest 9 w kolekcji #21x21w2021. Teraz chwila oddechu. Będzie weekend bez półmaratonu ale to nie znaczy, że bez zawodów :-). A potem rzucam to wszystko i jadę w Bieszczady !!!

 

1 komentarz:

  1. Znów tu trafiłam dzięki ulubionej gazecie ,, moje mieszkanie,,. Bardzo się cieszę bo ten blog był jednym z ulubionych.Kilka lat temu też biegałam, teraz trudno mi się znów zmobilizować, pamięć o wysiłku zniechęca... Podziwiam!I nieśmiało proszę o wskazówki... parafrazując 😏jak zacząć? Pozdrawiam 🏋️

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za odwiedziny.
Z przyjemnością poznam Twoją opinie, uwagi, komentarze
Pozdrawiam